تیفانی دنیای زیبا و مرموز الماس Beautiful & Mysterious World of Tiffany
هر وقت صحبت از مارک جواهر تیفانی میشد همیشه طرح‌های کلاسیک و توده ایش که خیلی‌ هم کپی‌ کاری شده و معروف‌ترین اونها طرح کلید طلا هست تو ذهنم مجسم میشد تا چند روز پیش که از طرف کمپانی تیفانی واسه یک بازدید خصوصی از بوتیک و کلکسیون جوهراتش دعوت شدم. اون موقع بود که فهمیدم تیفانی یکی‌ از بزرگترین کمپانیهای الماس ساز و طراح جواهراتی هست که همه ما خانمها دوست داریم و همیشه تحسین می‌کنیم. 
بذارین همین اول بگم من خیلی‌ اهل طلا و جواهر گرون قیمت نیستم ولی‌ واسه اولین بار تو عمرم آنقدر مجذوب این الماس‌ها شده بودم که مثل یک بچه کوچیک تو گنجه اسباب بازی هاش، ذوق می‌کردم و دلم نمی‌خواست از اونجا بیرون بیام.
این داستان مصوّر دیدار من از بزرگترین بوتیک تیفانی در دبی مال هست. امیدوارم خوشتون بیاد و حتما سر بزنین و مثل من لذت ببرین.
دلیل اصلی‌ دیدار من از بوتیک تیفانی آمدن کلکسیون جدید جواهرات این مارک به دبی هست که مستقیما از فیلم گتسبی بزرگ که تازگی به سینما آماده بود.
جالبه که داستانش رو بدونین: نویسنده فیلم گتسبی بزرگ شخصاً از مشتریان بوتیک تیفانی در نیویورک هست. وقتی‌ که داشته این فیلم رو مینوشته حال و هوای این فیلم و جواهرات مجللی که در اون دهه استفاده می‌شده او را به یاد طرح‌ها و الماس‌های تیفانی میندازه. وقتی‌ با پیشنهاد همکاری در فیلم گتسبی بزرگ به دفتر مرکزی تیفانی در نیویورک میره، اونها از این پیشنهاد همکاری استقبال می‌کنن و این پروژه کلید می‌خوره. جالب اینجاست که چون تیفانی مارکی هست که از سال ۱۸۳۷ به وجود اومده وقتی‌ خواستن که جواهرات رو واسه فیلم طراحی کنن، سراغ گاو صندوق شرکت که بیشتر از ۱۰۰ سال عمر داره رفتن و دیدن تمام طرحهایی که تو گاو صندوق هست کاملا مناسب این فیلم هست و اصلا احتیاج به طرح جدید و دیزاین جدید ندارن، که این اصل باعث شده برند تیفانی مناسب‌ترین برند برای ساختن جواهرات این فیلم شناخته بشه. بنابرین همون طرح‌های آنتیک و قدیمی‌ رو واسه این فیلم باز سازی کردن.
از تلها و سر بند‌های جواهر نشان تا انگشتر و دستبند‌های مروارید و گردنبند‌های الماس همه و همه کار تیفانی هست که زرق و برق و حال و هوای با شکوه و مجللی به فیلم داده. 
من در بوتیک تیفانی که بودم تونستم چند تا از این جواهرات رو که در فیلم استفاده شده از نزدیک ببینم و بپوشم و عکس بگیرم

چیزی که من در مورد جواهرات و سنگ‌های الماس قیمتی و معروف دنیا نمیدونستم اینه که بیشتر این جوهراتی که معروف شدن مال اشخاص معروف و پولدار مثل هنر پیشه‌ها یا میلیونر‌ها هستند ولی‌ شرکت تیفانی جزٔ معدود شرکت‌هایی‌ هست که بزرگترین و معروفترین الماس هاش رو نمیفروشه و خود شرکت صاحب اونها هست. از جمله سنگ الماس زردی که به الماس تیفانی معروف هست و در نمایشگاه تیفانی در نیویورک یک ویترین مخصوص داره که طراحان معروف جواهر هر سال یک پایه یا قاب جدید و تک براش طراحی می‌کنن و اگر طرحشون انتخاب بشه که این سنگ توش قرار بگیره اون طراح کلی‌ معروف میشه و افتخاری واسش هست. این الماس تیفانی زرد رنگ حدود +۱۰۰ قیراط وزن داره!!!! 
من تا حالا الماس زرد ندیده بودم تا اون روز که چند تا الماس فوق‌ العاده زیبا زرد رو در طرح‌ها و سایز‌های مختلف دیدم. باورم نمی‌شد وقتی‌ به این سنگ نگاه کردم انگار وارد یک دنیای دیگه شدم. این سنگ منو هیپنوتیزم کرد. با اینکه سنگ کوچکی بود ولی‌ وقتی‌ به درونش نگاه میکردی تا بی‌ نهایت عمق داشت. من واقعا نمیتونستن ازش چشم بردارم. حتما ازتون می‌خوام برین به فروشگاه تیفانی و از نزدیک این الماس‌ها رو ببینین. من چشمم به یک دنیای جدید باز شد.
میدونستین که خرید گوشواره الماس خالص بسیار مشکل هست و کمتر جایی‌ هست که بتونه یک جفت گوشواره الماس تک رو با هم جور کنه. این به دلیل این هست که تقریبا هیچ سنگ الماسی با دیگری از نظر رنگ و جنس و خلوص یکی‌ نیست. درسته که سایز قیراط و برشش دست سازنده هست ولی‌ از نظر رنگ، تمیزی و شفافیت کم مثل هم میشن. یکی‌ از مشتریان تیفانی واسه یک جفت گوشواره الماس صورتی‌ رنگ ۳ سال منتظر مونده تا اینکه تیفانی بتونه واسش الماس صورتی‌ جفت کنه!!!

  
 الماس صورتی‌ یکی‌ از کمیاب‌ترین و گرون‌ترین الماس‌های دنیا هست. این الماس برای اینکه بیشتر جلوه کنه معمولاً روی پایه طلایی‌ رنگ بسته می‌شه. مثل این انگشتری تو این عکس. 
من هنوز طرح کلید تیفانی رو خیلی‌ دوست دارم و باید ازشون می‌پرسیدم که چرا کلید؟ جواب خیلی‌ ساده و جالب بود، ظاهراً صاحب تیفانی در حدود ۱۰۰ سال پیش این طرح به ذهنش می‌رسه. به علت اینکه گاو صندوق‌های زیادی داشته و کلید همه این گاو صندوق‌ها همیشه به یک جا کلیدی همراهش بوده و این کلید‌ها وسیله کار هر روزش شده بوده. روزی به این فکر میفته حالا که این کلید‌ها همیشه باهاش هستند چرا کلیدی نسازه که بشه به گردن انداخت و همیشگی‌ باشه، بعلاوه اینکه کلید معنا و مفهوم خاص و مهمی‌ تو زندگیش داشته. و از اونجا بود که کلید تیفانی به وجود اومد و معروف شد، و از اونجا که هر کلیدی قفلی رو باز میکنه طبیعتا قفل هم شد طرح بعدی و همه گیر تیفانی. تا حدی که این روزها همه یک کلید و قفل یا یکیشو به گردن یا دستبندشون دارن. معمولاً عاشق معشوق‌ها یکی‌ قفل و دیگری کلید رو میندازن... (حالا چه اصل تیفانی چه کپی شده و بدلیش)
دانستنی دیگه جالب راجع به تیفانی این بود که این شرکت اولین سازنده حلقه‌های ازدواج با طرح یک الماس روی پایه بلند و برجسته از حلقه انگشتر بود. تا حدود ۸۰ سال پیش اکثر جواهر سازان حلقه‌های ازدواج رو واسه امنیت الماس و اینکه حلقه زن و مرد جور بشه روی سطح صاف حلقه الماس میزدن تا اینکه تیفانی طرح تک الماس برآمده را زد و امروزه همه دنیا از این حلقه معروف پیروی می‌کنن.
خیلی‌ از طراحان معروف و هنرمندان جهانی‌ واسه تیفانی طراحی طلا و جواهر می‌کنن از جمله دختر پیکاسو هست که طرح‌های فانتزی و ظریفی‌ واسه تیفانی میزانه. جواهرات رنگی‌ مثل سنگ‌های الماس آبی‌ مثل انگشتر کیت میدلتون پرنسس لندن و یا الماس نارنجی و سبز و قرمز هم خیلی‌ توجه منو جلب کردن.
تیفانی خوبیش اینه که از جواهرات و طرح‌های کوچک واسه بچه ها، کادو واسه دوستان، هدیه ازدواج، حلقه‌های ازدواج، جواهرات شخصی‌ تا کلکسیون کمیاب‌ترین سنگ‌ها و جواهرات و گرون‌ترین الماس‌ها رو داره و تمام با کیفیت بی‌ نظیر و استاندارد‌های تیفانی درست می‌شه. همه با هر بودجه ای‌ می‌تونن تیفانی بخرن. 
اون لذت و هیجانی که دریافت جعبه آبی‌ رنگ تیفانی با روبان بهتون میده وصف ناپذیره. صحبت از رنگ تیفانی شد، اگه رفتین تو بوتیکش حتما به دکور و رنگ آمیزی این بوتیک توجه کنین. رنگ آبی‌ تیفانی با سفید و بژ ملایم زینت بخش دیوار ها، چراغ ها، و حتا پرده‌های داخل مغازه هست. 
این دفعه اگر قصد خرید طلا یا جواهر داشتین حتما به تیفانی سر بزنین. مطمئنم دست خالی‌ بیرون نمیاین...

 عکسهای بیشتر رو می‌تونین اینجا رو فیسبوک من ببینین
See more photos on my facebook page

LOVE
MENo comments:

Post a Comment

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...